Vaistus, kurie sąveikauja su digoksinu

Antacidai

Digoksinas (Lanoxin), gautas iš “Digitalis” augalo, yra širdies vaistas, kuris kontroliuoja širdies ir kraujagyslių jėgą, laiką, šlapimo takus ir skysčių lygį. Digoksinas yra dažniausiai naudojamas širdies nepakankamumas ir nereguliarus širdies ritmo sutrikimas (ASHP 2001). Kadangi dažnai naudojamas digoksinas, pacientų ir globėjų sąmoningumas apie vaistų sąveiką yra būtinas pacientų saugumui. Kruopštaus stebėjimo metu daugelį digoksino sąveikos su kitais vaistais galima kontroliuoti arba išvengti.

Makrolidų antibiotikai

Digoksinas turi gerai apibrėžtą sąveiką su aliuziniu druskos antacidiniu gydymu, tokiu kaip aliuminio hidroksidas, kaolino pektinas ir kiti skrandžio dengimo vaistai. Šie antacidiniai vaistai gali sumažinti digoksino absorbciją per skrandžio sistemą, todėl digoksinas turi būti vartojamas mažiausiai 2 valandas prieš antacidinius vaistus. Taip pat tikėtina panaši digoksino sąveika su kitais vaistais, kurie veikia skrandžio ištuštinimą ir rūgštingumą (pvz., Cholestiraminas).

Diuretikai

Daugybė antibiotikų gali padidinti digoksino kiekį, kartais pasireiškiant kalio pokyčiais (su amfotericinu B) arba padidėjus digoksino absorbcijai. Tačiau didžiausia toksiškumo digoksino rizika atsiranda, kai digoksinas vartojamas kartu su makrolidų antibiotikais. Makrolidai apima eritromiciną, klaritromiciną ir azitromiciną. Per 2009 m. Spalio mėn. Klinikinės farmakologijos ir terapijos žurnale paskelbtą 15 metų tyrimą, kuriame buvo nustatyta, kad šių makrolidų antibiotikų vartojimas kartu su digoksinu, sąveika su vaistiniais preparatais ir toksinis poveikis (nustatyta hospitalizuojant) buvo labai reikšmingas klaritromicino vartojimui. Mažos asociacijos buvo stebėtos eritromicinui ir azitromicinui, o digoksino ir cefalosporino antibiotikų vartojimo metu toksinis poveikis ar sąveika nenustatyta. Makrolidų antibiotikai greičiausiai padidins digoksino koncentraciją, sąveikaudami su kepenų fermentais, kurie suskaidys digoksiną ir veikdami absorbciją skrandžio sistemoje su proteinu, vadinamu P-glikoproteinu.

Diuretikai mažina skysčių koncentraciją organizme, didinant skysčių išsiskyrimą, nes diuretikai dažnai skiriami pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, kurie taip pat gali vartoti digoksiną, yra didesnė tikimybė, kad vaistų sąveika gali būti didesnė. Diuretikai, tokie kaip furosemidas (Lasix), veiksmingai sumažina skysčių susilaikymą ir tuo pačiu metu gali sukelti mažą kalio ir magnio kiekį. Netgi vidutinis kalio pokytis gali sukelti toksiškumą digoksinui, toksiškumo simptomai yra susijaudinimas, haliucinacijos, galvos svaigimas, pykinimas ir neryškus matymas. Be gydymo, toksiškumas digoksinui gali sukelti širdies nepakankamumą ir kraujospūdį. Priešingai, tiazidiniai diuretikai gali padidinti kalcio kiekį, kai vartojamas digoksinas. Dėl to didelis kalcio kiekis gali paveikti kūno skysčių lygius ir širdies funkciją, todėl tiazidinių vaistų sąveika su digoksinu reikalauja stebėti kalcio lygį.